Szanowny Kliencie,


Przypominamy podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego sklepu. Prosimy o zapoznanie się z informacjami [TUTAJ]. Zamykając ten komunikat (kliknięcie w przycisk "Zamknij"), zgadzasz się na wskazane w informacjach działania.Informacja:
Używamy plików cookies i podobnych technologii zgodnie z Polityką Prywatności. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Pliki te używamy do udoskonalenia naszego serwisu.

Zamknij
Strona główna Porady Jak uniknąć strat ciepła
Jak uniknąć strat ciepła

Wiele domów budowanych w naszym kraju w rzeczywistości zużywa więcej energii na ogrzewanie, niż wynika to z projektu budynku. Aby nasz dom był energooszczędny, ważna jest nie tylko odpowiednio gruba izolacja termiczna. Równie istotna jest szczelność budynku.

Nadmierna ucieczka ciepła z domu może być spowodowana nieszczelnościami przegród budynku. Efektem tego zjawiska jest przewiewanie, a także zawilgocenie budynku w wyniku przenikania pary wodnej, wód opadowych oraz podciągania wilgoci gruntowej. W nieszczelnym domu uzyskanie komfortu cieplnego jest trudne, rachunki za ogrzewanie są dość duże.

 

 

 

Gdzie najczęściej występują nieszczelności?

·         W obrębie podłogi i stropów – źródłem nieszczelności jest połączenie podłogi na gruncie ze ścianą zewnętrzną, obwód płyty podłogowej wentylowanej oraz kratki wentylacyjne pod podłogą. Nieszczelności powstają również na połączeniu stropu ze ścianą zewnętrzną oraz w miejscu przebić stropu np. przez instalację elektryczną.

·         W obrębie dachu – nieszczelności występują w kalenicy dachu, miejscach łączenia dachu ze ścianą zewnętrzną, na obwodach wyłazów dachowych oraz w miejscach przebić przez dach (kominy).

·         W obrębie okien i ścian zewnętrznych – nieszczelności dotyczą okien oraz miejsc na ich obwodzie oraz progów drzwi zewnętrznych. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku domów z wentylacją nawiewno-wywiewną – budowa takiej instalacji (zwłaszcza z odzyskiem ciepła) w takim przypadku jest po prostu nieopłacalna.

·         W obrębie instalacji i urządzeń AGD – nieszczelności powstają w miejscach przebić przez instalacje elektryczne, przebicia ściany przez przyłącza instalacyjne, na obwodach kratek wentylacyjnych, np. łazienkowych i kuchennych. Powodują je również gniazdka elektryczne, puszki i włącznik, a także nawiewniki i wywiewniki wentylacji mechanicznej.

 

Ważny projekt

Szczelność budynku możemy zapewnić poprzez zastosowanie szczelnych materiałów wielkopowierzchniowych oraz szczelne połączenia w newralgicznych miejscach narażonych na przenikanie powietrza i stykach materiałów.

Jeśli chcemy, aby nasz dom był szczelny, to już na etapie powstawania projektu należy o to zadbać. Architekt powinien opracować konstrukcję wszystkich newralgicznych detali, określić przebieg warstwy paroszczelnej, podać opis montażu izolacji i potrzebnych do jej wykonania materiałów.

 

Podczas budowy

W trakcie budowy należy na bieżąco sprawdzać zgodność wykonywania detali i ciągłość izolacji paroszczelnej, a także, czy zastosowano odpowiednie materiały. Tylko systematyczne kontrolowanie detali umożliwi łatwe eliminowanie błędów na ich początkowym etapie. Zwracajmy także wykonawcą uwagę, jak ważna jest dla nas szczelność budynku. Zapoznajmy ich z pojęciem szczelności powietrznej oraz metodami jej osiągnięcia – niestety wiedza wielu wykonawców na ten temat jest znikoma. Poinformujmy ich o teście szczelności, który sprawdzi poprawność przeprowadzonych prac. Może to stanowić dla wykonawców dodatkową motywację, gdyż wszystkie popełnione przez nich błędy pokaże test szczelności budynku.

 

Szczelne połączenia

W dużym uproszczeniu można wyróżnić główne rodzaje połączeń przegród budowlanych i innych elementów konstrukcyjnych:

·         połączenia dachu z innymi przegrodami i elementami konstrukcyjnymi,

·         połączenia ścian,

·         połączenia ścian ze stropami i podłogami na gruncie,

·         połączenia ścian, stropów, podłóg z oknami i drzwiami.

Najczęściej wykonuje się je wykorzystując: folie/membrany, tynki wewnętrzne, beton, płyty drewnopochodne. Sposobów realizacji połączeń jest bardzo dużo, jednak należy zadbać, aby były one:

·         trwale szczelne nie tylko w momencie wykonywania, ale także podczas wieloletniej eksploatacji,

·         wykonane w możliwie prosty sposób – do jego realizacji należy stosować ogólnie dostępne materiały, niezbyt kosztowne.

Prawa autorskie zastrzeżone © 2018 Wiktor Sp.K.
Kopiowanie treści i elementów graficznych zabronione.